Farmington Days Races Half-Marathon

Overall Finish List

July 11, 2009


Results By Stride Racing (strideracing.com)

                                                                          Chip       Gun 
 Place   Name                    City               Age    Age Group      Time       Time        Diff      Pace
    1    Unknown Partic. 602                                1 M  0- 0  1:08:59.5  1:24:02.2    15:02.7    6:25/M
    2    David Olson            layton  UT           25     1 M 20-29  1:16:43.3  1:16:45.1     0:01.8    5:51/M
    3    Mike Nielson           Salt Lake CIty  UT   29     2 M 20-29  1:18:38.7  1:18:40.8     0:02.1    6:00/M
    4    Bradley Phippen        SALT LAKE CITY  UT   24     3 M 20-29  1:22:54.2  1:22:55.7     0:01.5    6:19/M
    5    Jason Blackham         Ogden  UT            34     1 M 30-39  1:25:28.4  1:25:30.6     0:02.2    6:31/M
    6    Taha Mahmood           FARMINGTON  UT       46     1 M 40-49  1:25:59.6  1:26:01.3     0:01.6    6:34/M
    7    Ernie Chavez           Farmington  UT       48     2 M 40-49  1:26:07.5  1:26:09.6     0:02.1    6:34/M
    8    Sean Stohl             South Jordan  UT     32     2 M 30-39  1:26:27.3  1:26:29.0     0:01.7    6:36/M
    9    Brett Bell             farmington  UT       33     3 M 30-39  1:26:45.7  1:26:48.0     0:02.3    6:37/M
   10    chad bollman           leroy  MI            21     4 M 20-29  1:28:11.1  1:28:13.8     0:02.7    6:44/M
   11    Chris Trujillo         Kaysville  UT        38     4 M 30-39  1:28:43.2  1:28:46.4     0:03.2    6:46/M
   12    Mikal Epperson         SLC  UT              30     5 M 30-39  1:29:19.4  1:29:21.9     0:02.5    6:49/M
   13    Toby Johnson           Farmington  UT       28     5 M 20-29  1:29:35.7  1:29:37.4     0:01.6    6:50/M
   14    Rex Shupe              Kaysville  UT        42     3 M 40-49  1:30:31.7  1:30:34.7     0:02.9    6:54/M
   15    Bill Cobler            Salt Lake City  UT   46     4 M 40-49  1:30:51.5  1:30:53.9     0:02.3    6:56/M
   16    C Matt Evans           Kaysville  UT        40     5 M 40-49  1:31:51.4  1:31:53.3     0:01.8    7:01/M
   17    Luke Rothey            Farmington  UT       34     6 M 30-39  1:32:28.6  1:32:32.8     0:04.1    7:03/M
   18    Pete Petersen          Fruit Heights  UT    49     6 M 40-49  1:32:42.1  1:32:48.6     0:06.4    7:05/M
   19    Jami Caldwell          Kaysville  UT        27     1 F 20-29  1:34:19.9  1:34:23.1     0:03.1    7:12/M
   20    Dana Jensen            North Ogden  UT      37     1 F 30-39  1:34:59.1  1:35:01.5     0:02.3    7:15/M
   21    Jason Westenskow       Lakeville  MN        37     7 M 30-39  1:35:18.9  1:35:26.3     0:07.3    7:17/M
   22    Taud Olsen             Farmington  UT       46     7 M 40-49  1:35:19.8  1:35:23.5     0:03.7    7:17/M
   23    JAMES EIDEM            clinton  UT          44     8 M 40-49  1:35:43.6  1:35:45.9     0:02.3    7:18/M
   24    Shaun Moffitt          Ogden  UT            41     9 M 40-49  1:36:26.4  1:36:28.8     0:02.4    7:21/M
   25    Jake Frodsham          Ogden  UT            34     8 M 30-39  1:36:37.3  1:36:39.1     0:01.7    7:22/M
   26    Corey Sandberg         Harrisville  UT      49    10 M 40-49  1:37:27.0  1:37:30.8     0:03.8    7:26/M
   27    david seedenburg       so. ogden  UT        57     1 M 50-59  1:38:20.6  1:38:25.7     0:05.1    7:30/M
   28    Josh Lakin             Farmington  UT       30     9 M 30-39  1:38:38.6  1:38:46.2     0:07.5    7:32/M
   29    Russ Pryor             Syracuse  UT         38    10 M 30-39  1:39:18.5  1:39:22.0     0:03.4    7:35/M
   30    Andrew Marsh           North Salt lake  UT  25     6 M 20-29  1:41:00.3  1:41:04.7     0:04.4    7:43/M
   31    RICHARD MURRAY         Bountiful  UT        36    11 M 30-39  1:41:25.4  1:41:29.0     0:03.5    7:44/M
   32    Emily Marshall         Naples  FL           34     2 F 30-39  1:41:30.1  1:41:31.5     0:01.4    7:45/M
   33    Farrell Sam            West Point  UT       40    11 M 40-49  1:41:55.9  1:42:00.1     0:04.2    7:47/M
   34    Anna May               Farmington  UT       26     2 F 20-29  1:42:02.9  1:42:07.9     0:05.0    7:47/M
   35    Andrew Bench           Clinton  UT          27     7 M 20-29  1:42:10.1  1:42:13.4     0:03.2    7:48/M
   36    Ryan Marshall          Naples  FL           34    12 M 30-39  1:42:30.6  1:42:32.3     0:01.7    7:49/M
   37    Clay Wilkes            North Salt Lake  UT  49    12 M 40-49  1:42:46.1  1:42:49.6     0:03.4    7:51/M
   38    Michael Merrill        Syracuse  UT         31    13 M 30-39  1:43:06.6  1:43:11.5     0:04.8    7:52/M
   39    Brad Wojciechowski     West Point  UT       30    14 M 30-39  1:43:06.7  1:43:12.0     0:05.3    7:52/M
   40    Jeff Johnson           Farmington  UT       46    13 M 40-49  1:43:39.2  1:43:46.5     0:07.2    7:55/M
   41    Jeff Morris            Farmington  UT       34    15 M 30-39  1:44:20.1  1:44:24.6     0:04.5    7:58/M
   42    Brad Iverson           Kaysville  UT        33    16 M 30-39  1:44:38.9  1:44:43.9     0:05.0    7:59/M
   43    Erik Sorenson          Farmington  UT       33    17 M 30-39  1:45:28.9  1:45:31.3     0:02.4    8:03/M
   44    Justin Headley         Farmington  UT       30    18 M 30-39  1:45:47.2  1:45:53.1     0:05.8    8:05/M
   45    Erik Jenkins           North Salt Lake  UT  28     8 M 20-29  1:45:47.9  1:45:56.7     0:08.8    8:05/M
   46    Bryce Maughan          Riverton  UT         26     9 M 20-29  1:45:54.6  1:45:58.4     0:03.8    8:05/M
   47    Steve Joyce            Park City  UT        47    14 M 40-49  1:47:18.5  1:47:24.9     0:06.4    8:12/M
   48    Nate Herzog            Ogden  UT            48    15 M 40-49  1:47:59.2  1:48:07.9     0:08.7    8:15/M
   49    Chadwick Greenhalgh    Farmington  UT       42    16 M 40-49  1:48:28.6  1:48:36.1     0:07.4    8:17/M
   50    AJ Sano                Farmington  UT       30    19 M 30-39  1:48:31.2  1:48:37.6     0:06.4    8:17/M
   51    Troy Larkin            Layton  UT           45    17 M 40-49  1:49:08.3  1:49:16.0     0:07.7    8:20/M
   52    Sue Tuttle             Farmington  UT       39     3 F 30-39  1:49:11.1  1:49:20.7     0:09.6    8:20/M
   53    Michael O Neil         West Point  UT       44    18 M 40-49  1:49:17.0  1:49:32.6     0:15.5    8:21/M
   54    Peter Lake             Bountiful  UT        25    10 M 20-29  1:49:46.7  1:49:51.3     0:04.6    8:23/M
   55    Michael Crudele        West Haven  UT       46    19 M 40-49  1:50:33.0  1:50:46.5     0:13.4    8:27/M
   56    Davis Larkin           Layton  UT           16     1 M 16-19  1:50:54.4  1:51:01.6     0:07.1    8:28/M
   57    Ron Graham             Farmington  UT       48    20 M 40-49  1:51:47.7  1:51:53.5     0:05.8    8:32/M
   58    Andrew Sullivan        Salt Lake City  UT   29    11 M 20-29  1:52:03.5  1:52:14.0     0:10.5    8:34/M
   59    Christopher Green      Bountiful  UT        27    12 M 20-29  1:52:25.4  1:52:35.6     0:10.2    8:35/M
   60    Stephanie Dagley       Kaysville  UT        34     4 F 30-39  1:52:27.5  1:52:33.0     0:05.4    8:35/M
   61    Randy Holmstead        West Point  UT       52     2 M 50-59  1:53:02.7  1:53:08.1     0:05.4    8:38/M
   62    Mark Foy               West Valley City  U  40    21 M 40-49  1:53:39.7  1:53:46.3     0:06.6    8:41/M
   63    Alisa Draper           Farmington  UT       31     5 F 30-39  1:54:03.0  1:54:12.4     0:09.4    8:43/M
   64    Jared Prisbrey         Fruit Heights  UT    31    20 M 30-39  1:54:16.1  1:54:24.8     0:08.7    8:44/M
   65    David Cook             Farmington  UT       27    13 M 20-29  1:54:21.1  1:54:32.9     0:11.8    8:44/M
   66    Amy Hansen             North Salt Lake  UT  42     1 F 40-49  1:55:19.7  1:55:42.8     0:23.1    8:50/M
   67    Konda Quinton          North Salt Lake  UT  33     6 F 30-39  1:55:25.7  1:55:31.5     0:05.8    8:49/M
   68    Marlin Shelley         Bountiful  UT        61     1 M 60-69  1:55:41.8  1:55:47.9     0:06.0    8:50/M
   69    Anni Andersen          Farmington  UT       16     1 F 16-19  1:55:44.9  1:55:47.4     0:02.5    8:50/M
   70    Becca Albrechtsen      Farmington  UT       15     1 F 12-15  1:55:47.0  1:55:49.5     0:02.5    8:50/M
   71    Craig Rasband          Farmington  UT       44    22 M 40-49  1:56:12.9  1:56:19.7     0:06.7    8:52/M
   72    Doug Julander          Farmington  UT       53     3 M 50-59  1:56:20.8  1:56:27.5     0:06.7    8:53/M
   73    Chris Snyder           Layton  UT           39    21 M 30-39  1:56:21.0  1:56:30.1     0:09.1    8:53/M
   74    Adam Pike              Bountiful  UT        38    22 M 30-39  1:56:24.5  1:56:39.6     0:15.0    8:54/M
   75    Robyn Sandberg         Harrisville  UT      45     2 F 40-49  1:56:46.7  1:56:51.5     0:04.8    8:55/M
   76    Candace Kidman         Riverdale  UT        26     3 F 20-29  1:57:28.8  1:57:40.8     0:11.9    8:59/M
   77    Tyler Stevens          Farmington  UT       28    14 M 20-29  1:58:05.1  1:58:12.7     0:07.6    9:01/M
   78    Rebecca Thompson       Farmington  UT       34     7 F 30-39  1:58:36.5  1:58:44.6     0:08.0    9:03/M
   79    Jeff Thomas            centerville  UT      39    23 M 30-39  1:58:52.0  1:59:02.1     0:10.0    9:05/M
   80    Karen Bikhazi          Layton  UT           41     3 F 40-49  1:59:18.5  1:59:24.2     0:05.7    9:06/M
   81    Kendra Prince          Kaysville  UT        23     4 F 20-29  1:59:24.5  1:59:30.3     0:05.7    9:07/M
   82    Sherice Sparrow        Layton  UT           29     5 F 20-29  1:59:26.4  1:59:38.7     0:12.2    9:08/M
   83    Rebecca Jenson         Farmington  UT       21     6 F 20-29  1:59:58.6  2:00:01.6     0:02.9    9:09/M
   84    Sean Martin            Farmington  UT       29    15 M 20-29  2:00:55.6  2:00:59.6     0:03.9    9:14/M
   85    Brad Albrechtsen       Farmington  UT       46    23 M 40-49  2:01:02.6  2:01:05.9     0:03.3    9:14/M
   86    Madonne Miner          Ogden  UT            56     1 F 50-59  2:01:05.9  2:01:09.9     0:04.0    9:14/M
   87    Diana George           Centerville  UT      33     8 F 30-39  2:01:14.4  2:01:25.5     0:11.1    9:16/M
   88    Rock Ballstaedt        Lehi  UT             60     2 M 60-69  2:01:58.4  2:02:09.4     0:10.9    9:19/M
   89    Kathi Poggi            Layton  UT           50     2 F 50-59  2:02:20.7  2:02:26.5     0:05.8    9:20/M
   90    Tawni Jetter           Layton  UT           26     7 F 20-29  2:02:58.7  2:03:09.9     0:11.2    9:24/M
   91    Angie Fisher           Ogden  UT            35     9 F 30-39  2:02:58.7  2:03:06.8     0:08.0    9:23/M
   92    Heather Cardwell       Herriman  UT         32    10 F 30-39  2:03:05.4  2:03:14.0     0:08.5    9:24/M
   93    Nikki Holbrook         Farmington  UT       28     8 F 20-29  2:03:38.0  2:03:48.1     0:10.0    9:27/M
   94    Rachel Pike            Bountiful  UT        37    11 F 30-39  2:03:55.3  2:04:10.5     0:15.1    9:28/M
   95    Timothy Buck           Roy  UT              32    24 M 30-39  2:04:10.2  2:04:17.6     0:07.3    9:29/M
   96    Wyatt Buck             Roy  UT              11     1 M  1-11  2:04:10.2  2:04:17.6     0:07.3    9:29/M
   97    Cara Tangaro           Holladay  UT         35    12 F 30-39  2:04:44.8  2:04:51.1     0:06.2    9:31/M
   98    John Bilton            Farmington  UT       46    24 M 40-49  2:06:48.0  2:06:57.2     0:09.1    9:41/M
   99    Jana Peterson          Taylorsville  UT     37    13 F 30-39  2:06:57.8  2:07:07.2     0:09.4    9:42/M
  100    Chad Nicholls          Lehi, UT  UT         36    25 M 30-39  2:06:58.5  2:07:09.2     0:10.7    9:42/M

                                                                          Chip       Gun 
 Place   Name                    City               Age    Age Group      Time       Time        Diff      Pace
  101    Tracey Munson          Farmington  UT       16     2 F 16-19  2:07:09.5  2:07:12.3     0:02.8    9:42/M
  102    Myra Sorenson          Farmington  UT       40     4 F 40-49  2:07:32.5  2:07:35.6     0:03.0    9:44/M
  103    Randy Graham           Centerville  UT      42    25 M 40-49  2:07:32.7  2:07:38.4     0:05.6    9:44/M
  104    Kristine Bell          Sandy  UT            23     9 F 20-29  2:08:08.8  2:08:16.2     0:07.3    9:47/M
  105    Emily Burton           Kentwood  MI         31    14 F 30-39  2:09:30.0  2:09:33.4     0:03.3    9:53/M
  106    Charlotte Packer       Farmington  UT       36    15 F 30-39  2:09:35.8  2:09:39.6     0:03.7    9:53/M
  107    Leslie Cook            Farmington  UT       33    16 F 30-39  2:09:36.0  2:09:39.5     0:03.4    9:53/M
  108    dennis wixom           layton  UT           60     3 M 60-69  2:09:53.8  2:10:03.4     0:09.6    9:55/M
  109    Natalie Stobbe         Bountiful  UT        32    17 F 30-39  2:10:00.2  2:10:04.4     0:04.1    9:55/M
  110    Alicia Smith           Farmington  UT       34    18 F 30-39  2:10:00.4  2:10:04.6     0:04.2    9:55/M
  111    jane larson            centeville  UT       43     5 F 40-49  2:10:27.3  2:10:37.0     0:09.7    9:58/M
  112    SHAY MCGILL            Bountiful  UT        35    26 M 30-39  2:10:30.7  2:10:44.8     0:14.1    9:58/M
  113    Daisy Moon             Kaysville  UT        32    19 F 30-39  2:10:59.7  2:11:02.4     0:02.6   10:00/M
  114    Brenda Foy             West Valley City  U  35    20 F 30-39  2:11:05.5  2:11:12.1     0:06.5   10:00/M
  115    Kristin Elmore         Layton  UT           34    21 F 30-39  2:11:47.2  2:11:59.9     0:12.6   10:04/M
  116    Casey Wood             Layton  UT           32    22 F 30-39  2:11:47.3  2:12:00.0     0:12.7   10:04/M
  117    Scott Cornford         Farmington  UT       41    26 M 40-49  2:12:28.6  2:12:42.8     0:14.2   10:07/M
  118    Megan Stohl            South Jordan  UT     31    23 F 30-39  2:13:16.5  2:13:27.4     0:10.9   10:11/M
  119    Jeffrey Bell           Kaysville  UT        40    27 M 40-49  2:13:26.2  2:13:32.1     0:05.9   10:11/M
  120    Victoria Stauffer      Magna  UT            20    10 F 20-29  2:13:27.4  2:13:35.7     0:08.3   10:11/M
  121    Jim Hutchins           Ogden  UT            50     4 M 50-59  2:13:35.0  2:13:43.9     0:08.9   10:12/M
  122    Ben Mehr               Kaysville  UT        50     5 M 50-59  2:13:51.9  2:14:01.6     0:09.6   10:13/M
  123    Sarah Parker           Gilbert  AZ          32    24 F 30-39  2:14:28.3  2:14:36.8     0:08.4   10:16/M
  124    Jul Davis              Gilbert  AZ          29    11 F 20-29  2:14:28.5  2:14:36.9     0:08.3   10:16/M
  125    Camille Miles          North Salt Lake  UT  27    12 F 20-29  2:14:48.6  2:14:51.9     0:03.2   10:17/M
  126    Emily Koster           Farmington  UT       30    25 F 30-39  2:15:02.5  2:15:10.7     0:08.1   10:19/M
  127    Todd Berry             Kaysville  UT        41    28 M 40-49  2:15:45.4  2:15:55.6     0:10.1   10:22/M
  128    Emily Gordon           Layton  UT           25    13 F 20-29  2:16:27.1  2:16:39.4     0:12.3   10:25/M
  129    Ned Adams              Orem  UT             28    16 M 20-29  2:16:33.3  2:16:42.0     0:08.6   10:26/M
  130    Chelsea Christopherson West Bountiful  UT   21    14 F 20-29  2:17:03.2  2:17:11.3     0:08.0   10:28/M
  131    Tara McCoy             south jordan  UT     31    26 F 30-39  2:17:31.2  2:17:42.2     0:10.9   10:30/M
  132    Kirk Green             Centerville  UT      50     6 M 50-59  2:18:02.9  2:18:13.0     0:10.1   10:33/M
  133    Sarah Bilton           Farmington  UT       16     3 F 16-19  2:18:03.0  2:18:12.1     0:09.0   10:32/M
  134    Bob Lonsberry          Mount Morris  NY     49    29 M 40-49  2:19:29.8  2:19:36.5     0:06.6   10:39/M
  135    Heather Epperson       West Jordan  UT      35    27 F 30-39  2:20:04.1  2:20:12.0     0:07.9   10:42/M
  136    Tricia Huffaker        Ogden  UT            38    28 F 30-39  2:20:27.8  2:20:34.9     0:07.0   10:43/M
  137    jessica wixom          layton  UT           23    17 M 20-29  2:20:35.2  2:20:45.0     0:09.8   10:44/M
  138    Ashley Nielsen         Provo  UT            21    15 F 20-29  2:20:36.0  2:20:40.8     0:04.7   10:44/M
  139    Michael Sarazine       Layton  UT           61     4 M 60-69  2:21:28.6  2:21:35.7     0:07.1   10:48/M
  140    Beth Sarazine          South Ogden  UT      32    29 F 30-39  2:21:28.7  2:21:35.6     0:06.8   10:48/M
  141    Derek McKusick         salt lake city  UT   42    30 M 40-49  2:26:14.3  2:26:21.7     0:07.4   11:10/M
  142    ALI HOLMES             DRAPER  UT           34    30 F 30-39  2:26:42.3  2:26:54.2     0:11.9   11:12/M
  143    Ashlee Johnson         Kaysville  UT        24    16 F 20-29  2:26:54.0  2:27:06.3     0:12.3   11:13/M
  144    Susie Ricks            Bountiful  UT        33    31 F 30-39  2:27:02.3  2:27:08.5     0:06.1   11:13/M
  145    Tammy Bannon           West Jordan  UT      39    32 F 30-39  2:27:23.7  2:27:35.4     0:11.7   11:15/M
  146    jamie christensen      layton  UT           33    33 F 30-39  2:27:26.0  2:27:32.1     0:06.1   11:15/M
  147    Adrienne Pugmire       Lancaster  CA        34    34 F 30-39  2:31:54.0  2:31:59.1     0:05.0   11:36/M
  148    Kefford Jones          Farmington  UT       28    18 M 20-29  2:35:18.0  2:35:22.3     0:04.2   11:51/M
  149    jim haggart            stansbury  UT        55     7 M 50-59  2:35:59.8  2:36:13.9     0:14.0   11:55/M
  150    Lisa Wood              West Valley City  U  51     3 F 50-59  2:39:59.6  2:40:09.2     0:09.6   12:13/M
  151    Maggie Clarke          West Jordan  UT      33    35 F 30-39  2:51:31.3  2:51:44.9     0:13.6   13:06/M
  152    Holly Lowell           South Weber  UT      23    17 F 20-29  2:51:36.3  2:51:48.4     0:12.0   13:06/M
  153    Karen Wright           Ogden  UT            53     4 F 50-59  2:57:40.8  2:57:40.8              13:33/M
  154    DAWNYLE HAUGEN         Farmington  UT       25    18 F 20-29  3:07:07.7  3:07:19.4     0:11.6   14:17/M
  155    Janet Wolsey           Layton  UT           52     5 F 50-59  3:07:18.5  3:07:28.6     0:10.0   14:18/M
  156    Jacqueline Voinovich   ogden  UT            54     6 F 50-59  3:13:25.2  3:13:25.2              14:45/M
  157    Amanda Tucker          Washington Terrace   29    19 F 20-29  3:31:03.3  3:31:17.3     0:13.9   16:07/M
  158    Marla Tucker           South Weber  UT      24    20 F 20-29  3:31:04.2  3:31:17.7     0:13.4   16:07/M
  159    Jan Tucker             South Weber  UT      54     7 F 50-59  3:31:31.5  3:31:45.5     0:13.9   16:09/M
  160    Jenny Lowell           FRUIT HEIGHTS  UT    35    36 F 30-39  3:31:32.0  3:31:45.6     0:13.6   16:09/M