Buffalo Run 50M

Overall Finish List

March 28, 2009


Results By Stride Racing (strideracing.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Nick Pedatella                                129   25     1 M 20-29    6:43:01.7    8:04/M             
       2    Hiroki Ishikawa                                97   35     1 M 30-39    6:45:40.6    8:07/M             
       3    Erik Storheim                                  80   35     2 M 30-39    7:08:59.8    8:35/M             
       4    David Larsen            WEST JORDAN  UT       112   35     3 M 30-39    7:26:17.5    8:56/M             
       5    Rodger Smith                                   84   35     4 M 30-39    7:34:08.5    9:05/M             
       6    Wade McFarland                                104   55     1 M 50-59    7:39:07.3    9:11/M             
       7    Christian Johnson                              93   35     5 M 30-39    7:45:36.7    9:19/M             
       8    Peter Lindgren                                 96   35     6 M 30-39    7:50:35.5    9:25/M             
       9    Charles Corfield                               61   55     2 M 50-59    8:01:21.7    9:38/M             
      10    Adam Blum                                      67   45     1 M 40-49    8:07:31.2    9:45/M             
      11    Kendall Wimmer                                 38   45     2 M 40-49    8:09:55.4    9:48/M             
      12    Cameron Kasteler        Draper  UT             71   35     7 M 30-39    8:14:18.8    9:53/M             
      13    Trevor Garner                                  95   35     8 M 30-39    8:26:24.7   10:08/M             
      14    Michael Barton                                 30   45     3 M 40-49    8:28:41.0   10:10/M             
      15    Scott McLellan                                 46   45     4 M 40-49    8:29:09.4   10:11/M             
      16    Brian Beckstead                               110   25     2 M 20-29    8:32:23.7   10:15/M             
      17    Les Mignery                                   114   35     9 M 30-39    8:33:30.9   10:16/M             
      18    Carter Williams                               125   55     3 M 50-59    8:45:51.4   10:31/M             
      19    Kris Quandt                                    11   35    10 M 30-39    8:45:51.8   10:31/M             
      20    Matt Connors                                  120   35    11 M 30-39    8:45:52.1   10:31/M             
      21    Cory Shaffer                                   76   45     5 M 40-49    8:50:00.2   10:36/M             
      22    Daniel Stephenson       Kaysville  UT          82   35    12 M 30-39    8:52:03.7   10:38/M             
      23    Bill Geist              WEST JORDAN  UT        75   35    13 M 30-39    8:52:35.9   10:39/M             
      24    Brian Tavoian                                 132   45     6 M 40-49    8:54:11.5   10:41/M             
      25    Milada Copeland                                43   45     1 F 40-49    8:55:46.4   10:43/M             
      26    Mark Plucinski                                 77   55     4 M 50-59    8:55:49.3   10:43/M             
      27    Shawn Christian                               115   35    14 M 30-39    9:00:21.5   10:48/M             
      28    Mark Sanderson                                 59   35    15 M 30-39    9:00:22.0   10:48/M             
      29    Larry Emery             Taylorsville  UT       60   55     5 M 50-59    9:01:35.9   10:50/M             
      30    Amie Blackham                                   5   35     1 F 30-39    9:03:15.3   10:52/M             
      31    Matt Pulsipher                                 25   45     7 M 40-49    9:03:24.5   10:52/M             
      32    Christopher Dingman                            14   25     3 M 20-29    9:05:19.9   10:54/M             
      33    Reed Neubert                                  116   45     8 M 40-49    9:07:27.5   10:57/M             
      34    Ronda LeClair                                 119   55     1 F 50-59    9:10:40.4   11:01/M             
      35    Thomas Nelson                                   3   35    16 M 30-39    9:13:27.9   11:04/M             
      36    Tom Remkes                                     51   45     9 M 40-49    9:15:02.8   11:06/M             
      37    Cory Johnson            Ogden  UT             160   45    10 M 40-49    9:15:03.0   11:06/M             
      38    Susan Gallup                                   53   45     2 F 40-49    9:17:20.4   11:09/M             
      39    Brian Kamm                                    106   45    11 M 40-49    9:17:21.7   11:09/M             
      40    Jared Storrs                                   62   35    17 M 30-39    9:18:54.9   11:11/M             
      41    Bruce Coulter           Ogden  UT               9   45    12 M 40-49    9:19:31.7   11:11/M             
      42    TJ Young                                      109   35    18 M 30-39    9:22:49.0   11:15/M             
      43    John Maack                                      7   45    13 M 40-49    9:23:19.4   11:16/M             
      44    Charlie Vincent                                44   45    14 M 40-49    9:28:44.7   11:22/M             
      45    Robbie Asbell           Pleasant Grove  UT     94   35    19 M 30-39    9:28:52.6   11:23/M             
      46    Carolyn Maack                                   6   45     3 F 40-49    9:29:55.4   11:24/M             
      47    Stacey Lauritano                               74   45     4 F 40-49    9:30:14.1   11:24/M             
      48    Rebecca Skidmore                               65   45     5 F 40-49    9:30:14.2   11:24/M             
      49    Steve Boyenger                                 17   35    20 M 30-39    9:36:13.6   11:31/M             
      50    Paul Lindauer                                  19   45    15 M 40-49    9:36:13.7   11:31/M             
      51    Sheila Huss                                    49   35     2 F 30-39    9:48:10.0   11:46/M             
      52    Marci Lamoreaux                                92   45     6 F 40-49    9:49:02.8   11:47/M             
      53    Leah Fin                                      128   25     1 F 20-29    9:49:36.9   11:48/M             
      54    Wataru Higuchi                                100   35    21 M 30-39    9:54:34.4   11:53/M             
      55    Yohei Imaoka                                   98   35    22 M 30-39    9:55:56.6   11:55/M             
      56    Dustan Haycock          Draper  UT            111   35    23 M 30-39    9:56:11.7   11:55/M             
      57    Troy Olson                                     72   45    16 M 40-49    9:56:12.8   11:55/M             
      58    Michael Schlier         OGDEN  UT              37   55     6 M 50-59    9:57:54.3   11:57/M             
      59    Bruce Copeland                                 79   55     7 M 50-59    9:58:05.9   11:58/M             
      60    Matt Ward                                     103   35    24 M 30-39   10:01:16.8   12:02/M             
      61    Corey Chipman                                 117   35    25 M 30-39   10:04:15.6   12:05/M             
      62    Karen Plucinski                                78   45     7 F 40-49   10:05:21.3   12:06/M             
      63    Brita Moe                                      85   35     3 F 30-39   10:06:34.1   12:08/M             
      64    Duncan Britt                                   88   45    17 M 40-49   10:09:32.1   12:11/M             
      65    Paul Hart                                      18   65     1 M 60-69   10:17:14.7   12:21/M             
      66    Lisa Cimbala                                   27   55     2 F 50-59   10:17:30.6   12:21/M             
      67    Alan Hill                                      26   55     8 M 50-59   10:17:30.7   12:21/M             
      68    Wade Erickson                                 118   35    26 M 30-39   10:21:44.3   12:26/M             
      69    Shannon Rochelle                              127   45     8 F 40-49   10:24:08.4   12:29/M             
      70    Terry Williams                                 81   55     9 M 50-59   10:28:09.4   12:34/M             
      71    Carl Tippets            South Jordan  UT        4   55    10 M 50-59   10:29:15.7   12:35/M             
      72    Larry Emery             Taylorsville  UT       29   55    11 M 50-59   10:29:17.5   12:35/M             
      73    Marcee Christian        Lehi  UT               91   35     4 F 30-39   10:31:11.3   12:37/M             
      74    Jarom Thurston                                131   35    27 M 30-39   10:31:11.3   12:37/M             
      75    Greg Moellmer                                  24   25     4 M 20-29   10:34:37.4   12:42/M             
      76    Kacey Lish              MORGAN  UT            221   35     5 F 30-39   10:35:22.3   12:42/M             
      77    Rick Rochelle                                 126   45    18 M 40-49   10:37:52.5   12:45/M             
      78    Justine Hardman                               121   45     9 F 40-49   10:39:08.3   12:47/M             
      79    Ryan Lauck              Bountiful  UT          63   25     5 M 20-29   10:39:29.7   12:47/M             
      80    Julie Lindstrom                                10   45    10 F 40-49   10:39:30.1   12:47/M             
      81    Hideharu Tanaka                                99   45    19 M 40-49   10:40:46.7   12:49/M             
      82    Troy Robertson          SOUTH JORDAN  UT       36   45    20 M 40-49   10:48:14.7   12:58/M             
      83    Scott Kunz              South Jordan  UT      101   25     6 M 20-29   10:48:14.8   12:58/M             
      84    Kyra Tarbell                                   12   25     2 F 20-29   10:50:06.5   13:00/M             
      85    Connie Dockendorf                             124   35     6 F 30-39   10:50:36.5   13:01/M             
      86    Brian Searcy                                   48   35    28 M 30-39   10:51:37.5   13:02/M             
      87    Tony Christensen                               52   45    21 M 40-49   10:51:51.7   13:02/M             
      88    Gary Dawson             OGDEN  UT              34   65     2 M 60-69   10:52:44.6   13:03/M             
      89    Tara Tulley             Lindon  UT              1   35     7 F 30-39   10:59:05.7   13:11/M             
      90    Maria Nielsen                                 122   35     8 F 30-39   11:02:40.2   13:15/M             
      91    Jason Nielsen                                 123   35    29 M 30-39   11:02:40.5   13:15/M             
      92    Colleen Ford                                   35   45    11 F 40-49   11:08:39.5   13:22/M             
      93    James McGregor                                 21   65     3 M 60-69   11:17:31.8   13:33/M             
      94    Paul Hulet              Ogden  UT              40   55    12 M 50-59   11:30:55.2   13:49/M             
      95    Unknown Partic. 157                           157          1 M  0- 0   11:31:58.0   13:50/M             
      96    Marc Collman            NORTH OGDEN  UT        73   55    13 M 50-59   11:46:24.6   14:08/M             
      97    Corky Esquivel                                 47   55    14 M 50-59   11:53:21.6   14:16/M             
      98    James Wilcox                                   66   55    15 M 50-59   11:54:16.6   14:17/M             
      99    Bruce Nelson                                   87   55    16 M 50-59   11:58:22.2   14:22/M             
     100    Jan Kendrick                                   54   55    17 M 50-59   11:59:10.8   14:23/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Ron Remkes              OGDEN  UT              50   55    18 M 50-59   11:59:11.3   14:23/M             
     102    Gary Kissell                                   64   35    30 M 30-39   12:20:28.3   14:49/M             
     103    Steve Kissell                                  13   45    22 M 40-49   12:20:28.4   14:49/M             
     104    Andrew Barney                                  22   35    31 M 30-39   12:26:41.5   14:56/M             
     105    Adrian Gustai                                  69   45    23 M 40-49   12:55:47.6   15:31/M             
     106    Sandra Harting                                113   45    12 F 40-49   13:03:06.4   15:40/M